Jak działa logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa staje się coraz częściej spotykanym szeregiem działań w polskich przedsiębiorstwach oraz firmach. Zauważyć ją można przede wszystkim w placówkach nowszych oraz powstałych w przeciągu paru ostatnich lat. Nie jest to nowe pojęcie, jednak jego niepomierne korzyści zostały szerzej zauważone dopiero na przełomie XX i XXI wieku. Dlatego też, firmy starsze często unikają działań z logistyką kontraktową związanych, gdyż obawiają się skutków podjętego ryzyka. Owszem, nieumiejętnie prowadzona logistyka kontraktowa przyczynić się może bardziej do szkód, niż korzyści, jednak we właściwych rękach jest w stanie pomóc zaoszczędzić firmie spore pieniądze i środki. Opiera się, w głównej mierze, na zlecaniu danych zadań czy projektów mającym przynieść finansowe korzyści naszej firmie, innym przedsiębiorstwom. W wielu przypadkach pozwala to na niższe koszty takich działań, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy danego obiektu, urządzenia czy pojazdu potrzebnego do zrealizowania zlecenia.

Logistyka kontraktowa przynosi niesamowite efekty, zwłaszcza w przemyśle transportowym. Jeżeli dana firma zajmuje się przewozem produktów, a nie posiada wystarczającej liczby samochodów czy ciężarówek do zrealizowania wytyczonych jej zadań, to dużo łatwiejsze okaże się wynajęcie innej firmy transportowej wraz z jej pojazdami i pracownikami, do realizacji zlecenia, niż zakupienie potrzebnych pojazdów. Co ciekawe, aktualnie w Polsce można zaobserwować powstawanie przedsiębiorstw, które zajmują się zakupem wszelkiej maści pojazdów nie dla użytku własnego, ale właśnie w celach logistyki kontraktowej – jako modele przeznaczone do wynajęcia innym firmom. Popyt w tej dziedzinie się zwiększa, toteż takie firmy są w stanie zarobić całkiem spore pieniądze.

Oczywiście, logistyka kontraktowa niesie za sobą także możliwości spotkania się ze skutkami negatywnymi. A co za tym idzie, poniesienia większych strat finansowych i spowolnienia działania naszej firmy – w skrajnych przypadkach przyczynić się może również do niemożności zrealizowania zlecenia, przez co opinia o firmie traci na wartości. Jednak, jeżeli do jej działań zostaną zatrudnieni odpowiednio przeszkoleni pracownicy, posiadający spore doświadczenie pracy, logistyka kontraktowa powinna nam przynieść jedynie wymierne korzyści.

Źródło http://ia.org.pl/czym-jest-logistyka-magazynowa/